Koupelna by měla být takovou oázou klidu. Přece jenom zde relaxujeme a snažíme se, aby nám voda odplavila veškeré naše špatné myšlenky nebo problémy. Aby se nám v koupelně dobře sprchovalo, umývalo a také abychom sem každé ráno opravdu rádi chodili vykonávat svou každodenní ranní hygienu, neměli bychom zapomínat na pokojové rostliny a na vhodné osvětlení, díky kterému uvidíme i tu pavučinu v rohu na stropě. V poslední době jsou velice oblíbená takzvaná LED zrcadla čili zrcadla, která jsou oblepená LED páskou a jsou tak jakousi formou osvětlení. Pokud však nejste na moderní věci, upusťte od LED svítidel a vybírejte si osvětlení do koupelny podle několika stanovených pravidel.

Nejdříve musíte vědět, jak budou světla rozmístěná

Než si vyberete konkrétní druh osvětlení, měli byste nejdříve vědět, jak budou světla rozmístěná. Od toho se totiž odpíchnete. V koupelně se totiž rozlišuje několik zón, a to v závislosti na umístění světla a v závislosti na riziku vniknutí cizích tekutin. Zónou 0 jsou vnitřní prostory vany, také prostory sprchového koutu. Zónou 1 jsou prostory kolem vany a do vzdálenosti zhruba šest desetin metru od vany. Zónou 2 se pak rozumí prostor, který je v těsné blízkosti sprchy a vany a poslední třetí zónou je zbytek koupelny, kde jsou omezení opravdu minimální. 

Víte, jak budou světla rozmístěná? Pusťte se do výběru

Teprve až si budete jistí tím, jak budou světla v koupelně rozmístěná, můžete se pustit do výběru osvětlení. Nevíte, kolik žárovek bude třeba? Berte v potaz to, jestli se v koupelně nachází nebo nenachází okno, které by dovnitř pouštělo sluneční paprsky. Taky se odpíchněte od zmiňovaného zrcadla – nejsou i v něm zabudované žárovky nebo LED pásky, které by snížily množství potřebného osvětlení v koupelně?

V každém případě by v koupelně mělo být jedno hlavní osvětlení.

Sdílet článek